Jak dešifrovat změť čísel a značek na Vašem oblíbeném porcelánovém kousku?
A - nálepek z růžové porcelánové hmoty s vtištěnou značkou, používá se od roku 1951 (mezi léty 1912 - 1951 byl používán nálepek temně růžové a cihlové barvy)
B - razítko na glazuře, používá se současně s růžovým trojúhelníkem
C - znaménko o platnosti oficiální registrace ochranné známky - není součástí oficiální značky, ale používá se zejména od roku 2001
D - číslo modelu - podle něj lze určit autora i rok návrhu
E - pracovní číslo retušérky - osoby, která výrobek sestavuje z jednotlivých dílů
F - datace - přítisk velkého písmene zavedený v roce 2001 (A) a každý následující rok další písmeno abecedy. Písmeno E zde tedy označuje rok výroby 2005.
Nejpoužívanější značky porcelánky Royal Dux v letech 1951 - 2007. Druhou značkou zleva je zpravidla označován ozdobný a figurální porcelán v bruselském stylu.
U drobnějšího porcelánu se (často z důvodu nedostatku místa na základně nebo dně výrobku) nahrazuje razítko a růžový nálepek papírovou nálepkou. Ta však bývá postupem času mechanicky odstraněna (třeba mytím), což znesnadňuje identifikaci předmětu. Často se to stává například u plastik Hřebečků a Klisničky Jaroslava Ježka, které jsou značeny právě jen zlatou trojúhelníkovou nálepkou.
Někteří autoři (především Jitka Forejtová) své návrhy také signovali přímo v porcelánové hmotě, většinou u základny výrobku. Vlevo iniciály JF, vpravo podpis J.FOREJTOVÁ
Figurální a ozdobný porcelán se třídil do dvou jakostních tříd: I. jakost (označ. zlatou nálepkou) a II. jakost (označ. hnědou nálepkou). Kromě toho musela být II. jakostní třída nesmazatelně označena na některé vedlejší ploše (základna, dno výrobku) značkou II.
Některé výrobky (např. vázy) se vyráběly v několika velikostech. Číslo modelu tehdy zůstávalo stejné a bylo doplněno římskou číslicí. Vlevo číslo modelu 553 I. - nejmenší verze modelu, vpravo číslo modelu 553 III. - největší verze modelu.
Vpravo je dobře viditelná psaná číslice 10 - jde o pracovní označení malířky.