Továrna Strehla Keramik byla založena již v roce 1828 v saském městečku Strehla. Zlatá poválečná éra (ovšem po násilném znárodnění továrny) přinesla od poloviny padesátých let do let sedmdesátých několik set výrobků v bruselském stylu určených především na export do zemí Beneluxu, Skandinávie a Západního Německa. Po roce 1990 výroba upadala a v roce 1993 byla továrna uzavřena.
Internetový katalog bruselské keramiky z produkce Strehla keramik najdete zde.neděle 21. září 2008
neděle 14. září 2008
neděle 7. září 2008
Bruselská fontána v Luhačovicích
Fontána od sochaře Jana Kavana (1906-1986) má jednoduchý miskový tvar ozdobený keramickými reliéfními plastikami s motivy vodní flóry a fauny.
V roce 1960 byla přenesena do Luhačovic před secesní Smetanův dům. Tryská však už podstatně méně...
Fontána byla zmíněna i ve zdůvodnění udělení zlaté medaile za architekturu pavilonu, která byla: "dobře vyvážená, racionální, každý kus na svém místě - nepřetížená, hlavně vnitřní nádvoří s kašnou." Vnitřní nádvoří - atrium mělo sloužit jako odpočinková, klidová zóna s lavičkami a vzrostlými stromy.
Tři divoženky stráží pramen...
... kolem kterého se prohánějí pravěké ryby, hvězdice a lecjaká mořská havěť.
Pochozí reliéfy mají připomínat zkameněliny pravěkých rostlin a živočichů. Varianta reliéfu s jeseterem byla vystavena také jako nástěnná platika uvnitř čs. pavilonu, v expozici porcelánu a keramiky.
Bruselská fontána v Luhačovicích je jedním z posledních dochovaných výtvarně-architektonických prvků československé expozice na EXPO 58 v Bruselu. Po padesáti letech je naštěstí stále v dobré kondici...
Historické fotografie a citace jsou z knihy Bruselský sen, která by neměla chybět ve vaší knihovničce!
středa 3. září 2008
Dášeňky
Jindřich Wielgus (1910-1998) studoval u K. Dvořáka na UMPRUM v Praze, u O. Španiela na AVU tamtéž a na Academia di belle Arti di Roma. Od roku 1976 titulován jako Zasloužilý umělec. Byl sochařem, věnoval se opakovaně ženské figuře a sociální tematice. Jeho návrhy se široce uplatnily i v sériové výrobě figurální keramiky.
Více o Jindřichu Wielgusovi zde.