neděle 9. listopadu 2014
Ergonomie z Charkova
O poválečném sovětském designu se většinou tvrdí, že je těžkopádný, bez smyslu pro ladný detail, ignorující principy ergonomie, předimenzovaný a vizuálně neatraktivní. Zkrátka, jak se říká na Moravě, hamatný.
Tolik stereotypy.
Pak se vám ale dostane do rukou elektrický holicí strojek Charkiv a zjistíte, že i v Sovětském svazu dokázali navrhovat a vyrábět působivý design. Ba co víc, uměli dbát i na kvalitu jeho balení, praktičnost a všestranné použití.
Proto u každého strojku najdete nejen prodejní obal, ale i plastové pouzdro s náhradními břity, zrcátkem a čisticím kartáčkem. Zástrčka má přepínání pro různá napětí (110, 127 a 220 V) a fotografie charkovského železničního nádraží na krabičce napovídá, že strojek je určen především na cesty.
Příjemný ergonomický tvar předčí i československé modely z téže doby, ať už jde o strojek Super Holit, nebo bateriový strojek 712, oba z podniku Ites Trhové Sviny.
Elektrický holicí strojek Charkiv, vyrobil Харьковский завод электроаппаратуры, Sovětský svaz, 1965.
až nato, že je to opajcovaný Philips...
OdpovědětVymazatMáte pravdu, to jsem netušil. Autorem původního návrhu pro Philips z roku 1948 je prý dokonce sám Raymond Loewy!
OdpovědětVymazathttp://ernestartist.org/June23_2014_02.htm