pátek 22. května 2015

Signály z vesmíru


V roce 1961 vyšla jako příloha časopisu Věda a technika mládeži brožura s fonokartou věnovaná kosmickým objevům. Stála celých 5 Kčs a na "zvukové pohlednici" bylo možné poslechnout si záznam signálů z vesmíru. Je to dost bizarní poslech: píp píp skříp píp....

Ilustrace a grafické zpracování pocházejí od malíře Františka Škody, označovaného za "mistra didaktické ilustrace". Tématice dobývání vesmíru se věnoval opakovaně.

Malí kluci museli být tehdy nadšení, vždyť to bylo v roce, kdy major Jurij Gagarin obletěl Zemi a nadšení z kosmických letů dosahovalo vrcholu.


úterý 19. května 2015

Polárka


Kde jsou ty časy, kdy mělo rodinné balení zmrzliny velikost pomeranče... Mražený smetanový krém Polárka vyráběl n. p. Laktos Praha. Takhle "bruselsky" vypadaly jeho papírové obaly předtím, než se na nich usídlil lední medvěd. Hipsteři by se po nich dneska utloukli.


čtvrtek 7. května 2015

Pruhy


Vázičku z duryňské porcelánky Unterweissbach už jsem tu jednou ukazoval, po letech k ní však přibyla miska. Tenkostěnný porcelán z manufaktury v Unterweissbachu se vyznačuje vysokou kvalitou materiálu, precizním zpracováním a trvanlivostí glazur - zkrátka echt německá jakost, jež v mnohém naše porcelánky strčí do kapsy.

Podle značky lze oba výrobky datovat do let 1958-1976. Značky porcelánu Unterweissbach najdete zde.


pondělí 4. května 2015

Svolinského květiny


Kdysi to bývaly (svého druhu) ikony. Notoricky známé obrázky květin, rozesílané na obálkách a pohlednicích. Nezaměnitelný rukopis Karla Svolinského. Objekt touhy nejednoho amatérského filatelisty. 

Zašel jsem do filatelie a udělal jsem si radost. Známky se Svolinského květinami jsem miloval už jako dítě, nikdy jsem však neposkládal celou sérii. Teď je mám a nemůžu se na ně vynadívat.


Karel Svolinský, Ladislav Jirka, Květiny (15. 6. 1964), ocelotisk.
Karel Svolinský, Ladislav Jirka, Léčivé rostliny (6. 12. 1965), ocelotisk.
Karel Svolinský, Josef Herčík, Ladislav Jirka, Flora Olomouc (23. 8. 1973), ocelotisk.

sobota 2. května 2015

Rudý máj


1963. První máj v českém městě. Vaťáky, baloňáky, bílé pláště, rudé šátky. Radost, z níž mrazí.

Jsou ti lidé šťastní? Skutečně se usmívají? Jsou tam rádi, nebo z donucení? Nejsou ti pionýři s trojcípými vlajkami podobní Hitlerjugend?

Kdo je fotografuje? Je to fotoamatér, kterému to ještě moc nejde, nebo estébák, který dělá rutinně svoji práci? Kde je hranice mezi propagandou a skutečností?