pátek 16. června 2017
Výstava v Madridu
Od té doby, co byla ve Vratislavi poprvé otevřena srovnávací výstava československého a polského designu 50. a 60. let, uplynuly už čtyři roky. Mezitím se proměnil organizační tým i část kurátorů, začali jsme spolupracovat s novými sběrateli, vystavovali jsme již třikrát v Polsku (mj. v Kielcích a v Gdyni), porcelán jsme představili na Designbloku 2014, zatím největší srovnávací přehlídku jsme uspořádali na konci roku 2015 v Muzeu umění v Olomouci pod názvem Dohnat a předehnat. Na ní už jsme vystavili více než 500 exponátů.
Komornější varianta výstavy byla na jaře tohoto roku představena také v Madridu. Hostil ji Evropský institut designu IED Madrid, což je vlastně škola designu a průmyslového návrhářství. Její studenti dostali na starosti návrh celé expozice, propagačních materiálů, brožur a plakátů. Myslím, že si s úkolem poradili výtečně. Podívejte se třeba na reklamní spot.
Přestože i zde platil srovnávací princip, ukázali jsme opět trochu jiné exponáty, posílili jsme například lisované sklo, u nábytku jsme se více zaměřili na překližku. Bylo také třeba trochu podrobněji vylíčit společensko-historický kontext. Výstava nakonec dostala název Bruselas en Praga - Picasso en Varsovia ("Brusel v Praze, Picasso ve Varšavě") a na její produkci mají velikou zásluhu České centrum a Polský institut v Madridu. Podpořilo nás však také slovenské a maďarské velvyslanectví - na výstavě byl k vidění i soubor dobových maďarských plakátů.
A ohlas? Prý skvělá návštěvnost, jen na vernisáž přišlo přes dvě stě lidí. Celostránkový článek s fotografiemi publikoval list El País, což mi teda vyrazilo dech. Ohlas byl i na španělských webech a blozích o designu.
A co dál? Příští čtvrtek je vernisáž ve Varšavě. Nový tým, nová koncepce výstavy, jež má tentokrát v opravdu komorním prostoru představit pouze Československo 60. let, jeho design, ale také kulturu a každodenní život. Vzhledem k nedostatku místa budeme hodně pracovat s reprodukcemi, velkých objektů bude minimum. Pokud budete mít cestu, zajděte se podívat, výstava bude v Domě setkání s historií na hlavním bulváru Varšavy. A k vidění budou třeba papírové šaty z Vigony Svitavy a první vydání Žertu Milana Kundery.