sobota 17. července 2010

Havířov v neonech

V budovatelském městě Havířově se dodnes zachovalo veliké množství neonů. Některé jsou vzorně spravovány a jsou chloubou města, jiné pomalu dožívají a postupně mizí z fasád, občas po nich zůstane jen negativní otisk na omítce, nebo vůbec nic. Neony - fenomén šedesátých let, který dělal města většími a zářivějšími - se představují v ostrém poledním slunci. V Havířově - městě, v němž Budoucnost nebyl jen obchodní dům.

Série neonů nad obchody na Hlavní třídě. Jednoduché čtvercové písmo, jasná hesla.

Ze světelného ukazatele ke klubu Pavilon na Hlavní třídě zbyl jenom otisk v omítce.

Neony na společenském domě Lučina na Hlavní třídě také dosloužily. Celý dům - památkově chráněný - je v zoufalém stavu.Naproti tomu protější bývalé kino Radost se může pochlubit zbrusu novým neonem á la 60. léta. Celá budova nedávno prošla vzornou rekonstrukcí. Nejdříve kino, potom kasino, dnes kulturní dům s galerií a restaurací.

Neon dožívá, občerstvení funguje.Nejslavnější havířovský neon na rohovém domě Labužník - chlouba města už od 60. let. Nachází se na náměstí Republiky. V domě byla vyhlášená prodejna lahůdek s rychlým občerstvením. Dokonalý bruselský interiér vzal čert, neony byly opraveny v rámci nedávné (nepříliš zdařilé) rekonstrukce objektu. V přízemní samoobsluze se dodnes zachovala barevná bruselská dlažba z litého terrazza.
Původně zde byla rybárna, dnes jsou tu rybářské potřeby, neon slouží dál.

Havířovské scenerie na Dlouhé třídě.


Hotel Merkur stále funguje. Od roku 1969.


Nejkrásnější havířovský neon se nachází přímo na budově železničního nádraží. Okolní náletové dřeviny mu však přerostly přes hlavu, neboli: Havířov v květech.

3 komentáře:

 1. " Kouzlo " starých časů, ikdyž všelijakých, ale bylo to naše dětství a mládí......
  Fakt zajímavý postřehy...
  Dala jsem si tě do oblíbených, protože tu máš KOUZELNÉ věci.
  Dík Jar.

  OdpovědětVymazat
 2. Na tyto stránky jsem nedávno narazil úplnou náhodou. Uloženo do oblíbených, díky moc!

  Pavlos

  OdpovědětVymazat
 3. nadhera, hlavne "klub"

  OdpovědětVymazat