pondělí 16. ledna 2012

Betonový smrž

Vodojem v Brně-Kohoutovicích z let 1969-1973 patří k mála realizovaným projektům olomouckého architekta Tomáše Černouška (1927-2001).
Brzy po své dostavbě se stal ikonou této městské části a natrvalo zkrášlil západní panorama města Brna.
Vzpomínková výstava na legendárního architekta byla minulý týden zahájena v kavárně olomouckého Muzea umění.
V roce 1973 se v časopise Architektura ČSSR o vodojemu psalo následující: "V rámci výstavby nových brněnských sídlišť v Kohoutovicích, Novém Lískovci a Bohunicích se v předstihu budují inženýrské sítě a objekty, které s těmito sítěmi bezprostředně souvisí.
Jedním z těchto objektů je věžový vodojem v Kohoutovicích, který je v oblasti inženýrských staveb po dlouhé době zdařilou výjimkou v kvalitě architektonického ztvárnění.
Obsah vodojemu je 700 metrů krychlových, výška stavby 30 m a výška vody 9 m. Konstrukci vodojemu vytváří železobetonový dřík (provedený posuvným bedněním) a prefabrikovaný kalich. Kalich je složen ze žeber a každé výplňové pole mezi žebry ze tří prefabrikovaných desek.
Spárování výplní mezi žebry opticky vyrovnává nepříznivé působení dvou konstrukčních spar mezi prefabrikovanými deskami. Architektonicky ztvárněná figura otevřeného kalichu vytváří výrazný prvek v zalesněné krajině, který se příznivě uplatňuje jako nová dominanta v brněnském panoramatu."
Architektonické řešení: Tomáš Černoušek, 1969
Vodohospodářská část: J. Opletal, A. Smětal
Konstrukce: J. Hejzlar, B. Mencl
Generální projektant a dodavatel: Sigma Engineering Olomouc
Výroba a montáž betonové konstrukce: Průmstav Pardubice
Více informací ZDE.

3 komentáře:

 1. obsah vodojemu... ???

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 700 m3 vody.

   Vymazat
  2. Autor dotazu asi měl na mysli chybný pojem, správně mělo být objem..

   Vymazat