středa 21. srpna 2013

Berlínský Corbusier


Nejblíže položenou Corbíkovou stavbou za našimi hranicemi je betonový kolos Unité d´Habitation v Berlíně-Charlottenburgu, nedaleko Olympijského stadionu.

Le Corbusier tento dům postavil v roce 1957 jako třetí v pořadí po Marseilles (1947-1952) a Rezé u Nantes (1955). Chtěl Berlíňanům názorně ukázat, jak vypadá bydlení budoucnosti (a taky měl v té době zálusk na zakázku na řešení centra města - zúčastnil se soutěže, ale nakonec nezvítězil).


Hned u vchodu na fasádě názorně ukázal svou myšlenku Moduloru - měřítka architektury vycházejícího z průměrné lidské postavy a základních lidských potřeb.


Barevné řešení fasády je originální, i zde se na něm zřejmě podílel malíř Nadir Afonso, který se v té době k Le Corbusierovi vrátil po několikaleté stáži u Oscara Niemeyera.
Vstupní hala je jednoduchá a prostorná, hostí malou výstavku o historii stavby. Hned u vchodu je vývěska s vizitkami obyvatel všech přibližně tří set bytů v deseti patrech.


I nástěnka s aktuálními informacemi je stylová.


Bezpečnostní telefon je zřejmě původní.


Únikové schodiště jako v klasickém paneláku, jen mnohem čistější.


Chodby uvnitř domu jsou dlouhé a ponuré. Každé patro má jinou kombinaci barev.Ale výhled na Berlín stojí za to. Kolem celého domu je vzorně udržovaný park se vzrostlými stromy.


Průměrný byt: vchází se v horním patře, vpravo kuchyně, oddělená od obytného prostoru zasunovacím neprůhledným sklem. Po schodech se schází do dolního patra s koupelnou a ložnicí, případně dětským pokojem. Spodní patro doplňuje široký balkon s vestavěnými truhlíky na květiny.

Ke stylovému bydlení patří stylové auto.


3 komentáře:

  1. Dobrý den, je dům volně přístupný pro návštěvníky, turisty?

    OdpovědětVymazat
  2. Dobrý den, nevím, jestli oficiálně, ale přízemí bylo otevřené. Je tam malá výstavka o historii domu, určitě Vás tam rádi pustí. Okolí domu je volně přístupné.

    OdpovědětVymazat