neděle 7. února 2016

Sklo ve sluneční záři


V pátek jsem zase po nějaké době navštívil Veletržní palác u příležitosti 220. narozenin Národní galerie. Opět jsem ve stálé expozici mohl obdivovat Roubíčkovu nádhernou prostorovou kompozici s názvem Sklo-hmota-tvar-výraz, vytvořenou pro Československý pavilon na světové výstavě v Bruselu. Tedy její autorskou repliku vzniklou pro sbírku NG po roce 2000.

Jen mě mrzelo, že toto úžasné sklářské dílo není možné sledovat v přirozeném denním světle. Sluneční svit je totiž v celém svém barevném spektru pro pozorování estetických vlastností skla nejlepší.


Nejzajímavější efekty dělá v kombinaci se slunečními paprsky hutní sklo. Mnozí jím pohrdají, protože je ho všude dost, prodává se obvykle za stokorunové částky a vesměs jde o anonymní výrobky mnoha českých skláren (připomeňme Škrdlovice a Chřibskou). Ale stejně stojí za to mít doma pár kousků pro ty kouzelné chvíle, kdy se o nich opře slunce.


2 komentáře:

  1. Kde je možné koupit par kusu tohoto sklo v Praze nebo v Brně?
    Vidalcastillocz@gmail.com

    OdpovědětVymazat
  2. Mají ho v každém bazaru, těžko říct, jestli se na něj někdo specializuje. Ale doporučuji Bleší trhy Praha-Kolbenova, vždycky se tam pár kousků najde.

    OdpovědětVymazat