neděle 7. ledna 2007

Značky porcelánu a keramiky


Výrobní značky se razítkují na každý kus porcelánu, zpravidla pod glazuru. Užitkový porcelán se značkuje zapsanou ochrannou známkou, číslem dekorační třídy a číslem tvaru a dekoru. Značkování se provádí u jídelních souprav na dvou hlavních dílech, u kávových, čajových a moka souprav na konvici, u moučníkových souprav na hlavním kusu.

Užitkový porcelán se v 60. letech třídil do čtyř jakostních tříd: výběrová (označ. IA), první (označ. I), druhá (označ. II) a třetí (označ. III). Výrobky podřadné, třetí jakosti byly výrazně označeny buď probroušením ochranné známky jednou zřetelnou čarou, nebo přeškrtnutím ochranné známky barevnou zřetelnou nesmazatelnou čarou.

Figurální a ozdobný porcelán se třídil do dvou jakostních tříd: I. jakost (označ. zlatou nálepkou) a II. jakost (označ. hnědou nálepkou). Kromě toho musela být II. jakostní třída nesmazatelně označena na některé vedlejší ploše (základna, dno výrobku) značkou II.

Výrobky užitkové keramiky, stejně jako keramiky figurální a ozdobné, se dělí do dvou jakostních tříd. Výrobky II. jakosti jsou nesmazatelně označeny značkou II. na dně nebo některé vedlejší ploše výrobku.

reprofoto z knihy jiřího neubauera vybíráme si sklo a keramiku, vydavatelství obchodu, praha 1960.

24 komentářů:

 1. U značek Ditmar Urbach je přehozený popis, Z znamená Znojmo, T jsou Teplice.

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý Den chtěl bych se zeptat ta značka H§C s těmi stroměčky jak je to tak staré a odkud to pochází děkuji naskledanou.

  OdpovědětVymazat
 3. Dobrý den.Prosím,chci vědět,jestli jsou cenné hrnečky se znakem JSK,mám na nich obrázek z prodané nevěsty.na adresu strychovka@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 4. Co znamena na hrnku znak Graf diky

  OdpovědětVymazat
 5. Nevíte náhodou někdo, která fabrika "Made in Czechoslovakia" používá nebo používala značku takového "okřídleného v"?

  OdpovědětVymazat
 6. Značka AICH, Czechoslavakia

  OdpovědětVymazat
 7. Dobrý den, mám porcelánové sochy se značkou znojemské radnice a pod tím nápis keramika. Pochází někdy kolem roku 1945 - 46.

  OdpovědětVymazat
 8. Dobrý den,mám dotaz...co znamená rukou vyryté číslo na spodku sošky? Je to určitě z výroby...ale co to znamená? Výrobní číslo?

  OdpovědětVymazat
 9. dobrý den prosím co je to za výrobce značky AK s korunkou děkuji

  OdpovědětVymazat
 10. Dobrý den ... mám doma pár kousků od Ditmar Urbach Deutchland .. psáno na spodu ... dostala jsem to před 36 lety od paní ze sousedství a tehdy jí bylo skoro 80 let .. nevíte asi jakou by to mohlo mít hodnotu.Moc děkuji za info Jana

  OdpovědětVymazat
 11. dobrý den,vlastním sadu džbánu a 5 malých džbánků s pokličkou.zespoda je číslo 4620 R.Nevíte jakou by to mohlo mít hodnotu?dekuji

  OdpovědětVymazat
 12. Dobrý den,
  mám doma dvě sošky po prababičce,velmi krásné,tvrdý bíly porcelán a není tam žádná značka,jak zjistím o co se jedná?cca 200 let stary možná i starší
  děkuji

  OdpovědětVymazat
 13. zlatá pavoučí síť s pavoukem

  OdpovědětVymazat
 14. čajová souprava se znakem zlaté pavoučí sítě s pavoukem a číslem 7285. jaký je původ této soupravy a její stáří?

  OdpovědětVymazat
 15. Kameny sud s vypusti glazurovany obsah 200l logo HT

  OdpovědětVymazat
 16. Kameny sud s vypusti glazurovany obsah 200l logo HT

  OdpovědětVymazat
 17. Mohl by někdo pomoc osvětlit myšlenky. Mam malou čínskou vazů.. A jako značka je použít čtverec s číslem 20.V hnědé barvě a je na povrchu glazury..

  OdpovědětVymazat
 18. Prosím zdejší odborníky,o malou radu..?!
  Nevěděli by jste,komu patří značka Kohouta s písmenem K ,,,??? Na jídelní soupravě,s cibulovým vzorem..Cibulák....
  Předem děkuji za každou odpověď..
  Hezký den

  OdpovědětVymazat
 19. I admit, I have a tremendous sex drive. My boyfriend lives forty miles away. Hey, i am looking for an online sexual partner ;) Click on my boobs if you are interested (. )( .)

  OdpovědětVymazat
 20. U značky MZ mám ještě BIELIDLO Trnava. Co to znamená?

  OdpovědětVymazat
 21. Dobrý den prosím má toto nějakou hodnotu a pokud ano tak jakou 6 šálků s podšálkem, konvička na mléko, cukřenka, konvicka na dně je znak Victoria Czechoslovakia a znak korunky je to bílý porcelán se stříbrnými pruhy ještě jevtan číslo 2476 a200. Děkuji za odpověď

  OdpovědětVymazat
 22. Dobrý den,mám doma kávový mlýnek kde nádoba je porcelán, jak zjistím cenu mlýnku,značka porcelánu korunka pod tím okrasné písmo JLS

  OdpovědětVymazat
 23. Hezký den prosím co je toto za značku

  OdpovědětVymazat