pondělí 19. března 2007

Flora Olomouc

V roce 1958, v čase fenomenálního úspěchu československého výstavnictví na výstavě EXPO 58 v Bruselu, byla v Olomouci založena neméně slavná tradice výstav FLORA OLOMOUC. V roce 1967 ji navštívilo rekordních 840 tisíc návštěvníků.

Inspirace bruselským stylem došla i do Olomouce, kde vznikl v městských parcích pozoruhodný soubor větších i menších staveb, lávek, prosklených pavilonů a zahradní architektury, doplněný výtvarnými díly.

Kolem výstaviště FLORA OLOMOUC se soustředila zajímavá skupina architektů (Jiří Finger, Zdeněk Štefka, E. Zavadil, Petr Brauner a další), kteří významně ovlivnili podobu výstav a olomouckých parků.

Prosklený pavilon A od arch. Petra Braunera z let 1965-1966. Na dobových fotografiích a v současnosti.

Výstavní pavilony, vkomponované do výrazného prostředí sadů, jsou doplněny účelovými stavbami, skleníky a zahradními atriovými kouty.

S Čechovými sady jsou spojeny několik set metrů dlouhou betonovou lávkou přes frekventovanou komunikaci. Lávka umožňuje nejen přechod z jedněch sadů do druhých, ale i neobvyklou kouzelnou procházku přímo v úrovni korun věkovitých stromů – javorů, lip, jasanů a borovic a skýtá pohledy i průhledy do sadů, které teprve umožňují plně vychutnat krásu zelených trávníků i staletých osaměle stojících stromů nebo jejich výrazných skupin.

smahel, r.: flora olomouc, vyd. osveta, martin 1973

Dnešní stav pozůstatků velkolepé zahradní architektury 60. let

Více o pavilonu A zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat