úterý 12. října 2010

Neon z Vratislavi

V polské Vratislavi byl 1. října tohoto roku slavnostně uveden do provozu restaurovaný neon ze šedesátých let.
Neon "Dobrý večer ve Vratislavi" vítal od roku 1962 návštěvníky města přímo naproti hlavnímu nádraží.
Pro záchranu historického neonu vzniklo občanské sdružení, které sehnalo peníze na jeho postupnou opravu a zprovoznění. Náklady se vyšplhaly ke 20 tisícům zlotých (asi 130 tisíc korun). Dnes jej tedy můžeme obdivovat v plné noční kráse.

Zajímavostí je, že architekt Janusz Tarantowicz původně navrhnul čtyřmetrového panáčka s kloboukem a kyticí, který se nacházel přímo na fasádě činžovního domu. Zdravice mu při tom opticky vycházela z úst. V roce 1985 však bylo adaptováno podkroví domu na byty a na místě panáčka měla vzniknout nová velká okna. Podle návrhu výtvarníka Jerzyho Werszlera byl proto vytvořen panáček menší (2,5 metru) a umístěn vedle nápisu na střechu. 

 Oslavení hodný čin vratislavských nadšenců získal širokou odezvu. Chystají se opravy dalších místních neonů a snad i muzeum pro vysloužilé kusy. Na rozdíl od Česka má prakticky každé velké polské město své nadšence, kteří staré neony vyhledávají, opečovávají a dokumentují na internetu. Nejaktivnější jsou lidé kolem varšavského Muzea neonů, pozadu nezůstávají ani v Katovicích, Lodži či Krakově.

Žádné komentáře:

Okomentovat