pátek 8. července 2011

Neonová výzva Brňanům!


V samém centru Brna na pěší zóně v ulici Kobližná se dodnes zachoval jedinečný a krásný neon, který propaguje dodnes fungující drogerii. Jeho stav je však rok od roku horší a při každém výkyvu počasí hrozí jeho nenávratná skáza. Neon představuje hygienické potřeby vyvedené v bílo-žluté kombinaci: žiletku, zubní pastu, zubní kartáček a čtvrtý předmět, který je natolik poškozen, že jej nejsem chopen určit. 


Všechny části neonu se prozatím zachovaly, ale některé visí doslova na vlásku.


Detail zubního kartáčku.


Žiletka.


Když už máte, Brněnští, tak podařenou akci Socha v ulicích, stálo by za to pro příští ročník obnovit tuto historickou světelnou skulpturu, dokud je ještě co obnovovat, co myslíte? V Polsku dokázali lidé sebrat peníze na obnovu mnoha neonů, dokážeme u nás obnovit alespoň jeden?

Obrázkové neony jsou ve střední a východní Evropě již velkou vzácností. Podobně zachovalé obrázkové neony jsem v České republice našel zatím jen dva:


Neon potravin v Kladně-Rozdělově,


neon koženého zboží v Ostravě. Ostatně i ony by potřebovaly citlivou obnovu jako sůl.

7 komentářů:

 1. Dobrý den, předem vám chci poděkovat za skvěle zpracováné stránky s více než zajmavým obsahem.
  Sám jsem sběratelem předrevolučního designu ČSSR a NDR. Hlavně období 60-70.let. Pokud by jste stál o fotografie některých předmětů, rád je nafotím a pošlu vám je. Přeji vám, ať vaše stránky zkvétají a mají úspěch. S pozdravem Tomáš Hamral

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý den, díky za pochvalu a podporu, fotky rád uveřejním, můžete je poslat na: brusel.expo58@gmail.com.

  OdpovědětVymazat
 3. O neonech v Brně by se dala napsat kniha. Nádherné "bruselské" neony se nacházejí na místech, kde byste je určitě nehledali...

  OdpovědětVymazat
 4. A proto je začněme hledat, dokud ještě jsou k nalezení...

  OdpovědětVymazat
 5. Tak jo, budu hledat. Začnu na té Kobližné. Už jsem tam dokonce byla, ale přesně pod neonem mi došly baterky ve foťáku a začalo pršet. Bůh neonové reklamy mi patrně není nakloněn a proto žádám zde přítomné znalce o pomoc (nasměrování k místům, kde bych určitě nehledala...). Díky!

  OdpovědětVymazat
 6. a co Pelikán Na Příkopech ? Zobák otevírá již pěkných pár desetiletí :) JB

  OdpovědětVymazat