V saském Lipsku se neonů zachovalo překvapivě mnoho. Některé dožívají na fasádách neužívaných domů, jako je hotel Astoria přímo naproti nádraží.
Jiné byly pečlivě a pietně restaurovány, jako tento neon mléčného baru v Kateřinské ulici (Katherinenstrasse)vna dohled od staré radnice:
I dvojitý neon lákající do radničního sklípku byl restaurován spolu s celou fasádou Nové radnice.
V historickém centru na předválečných fasádách se zpravidla objevují neony střídmé a strohé, tvořené bezpatkovými verzálkami.
Na sorelové zástavbě v okolí ulice Větrných mlýnů (Windmühlenstrasse) se zachovaly velkoformátové neonové reklamy, umístěné na střechách. Obvykle mají i deset a více metrů na délku. Většina z nich byla restaurována spolu s fasádami. Najdeme tu nejen propagaci nábytkového průmyslu, proslulého Jenského varného skla i traktorů, ale i reklamy na čisticí prostředky.
U reklam, které už prošly rekonstrukcí, byly bohužel vesměs odstraněny neonové trubice.
Uvidíme, zda rekonstrukci domu přetrvá bez úhony i pozoruhodný oboustranný neon propagující čtenářství (ulice Pražská - Prager Strasse):
Noční momentka s drobným neonem nad vchodem do bývalého dámského kadeřnictví (Gottschedstrasse)
A nyní nejslavnější lipský neon z roku 1973, od roku 1993 chráněný jako kulturní památka: rodina jedlíků zeleninové polévky. Neon je instalován na zdi v ulici Karla Liebknechta (roh Karl-Liebknecht-Strasse a Braustrasse) a v letech 1999 a 2011 byl rekonstruován. Neon můžete zapnout na pár minut pomocí sms v ceně 3 Eur.
Neon zvaný "Die Löffelfamilie" měl propagovat zeleninové polévkové koncentráty a konzervy. Trubice se rozsvěcují ve dvou fázích, takže rodina střídavě nabírá a pojídá polévku. No není rozkošný?
Takto funguje:
A jako bonus jeden rekonstruovaný neon z Drážďan:
Skvělý výběr. Je fajn, když se najdou města, kde se snaží zachovat neony. Lipsko mezi taková města očividně patří. VD
OdpovědětVymazat