sobota 1. dubna 2017

Jizerka a její bulharská kopie


Cestovní nápojovou soupravu Jizerka navrhl designér Jiří Hofman v roce 1975, o dva roky později ji začal vyrábět liberecký Plastimat. Souprava byla určena "pro kulturní stolování v přírodním prostředí improvizovaných podmínek autokempů, letních táborů, rekreačních chat a pod." Vyznačuje se důmyslnou kombinací konvice se čtyřmi šálky a podšálky, stohovatelnými v rámci těla konvice, to vše z lehkého omyvatelného plastu odolného vůči vysokým teplotám i nárazům.

Jako zajímavý příklad kreativního myšlení našich designérů v 70. letech minulého století patří k vlajkovým výrobkům Plastimatu a nechybí ani na aktuální výstavě v chebském Retromuseu.

Jak se uvádí v katalogu Retromuseum Cheb - Životní styl a design v ČSSR, "požadavek na kempingové nádobí z plastů se zrodil již v druhé polovině šedesátých let, kdy také vznikla jídelní souprava. Nápojový soubor Jizerka vytvářel Jiří Hofman již mimo n. p. Plastimat jako zakázku pro podnik, se kterým dále spolupracoval jako samostatný výtvarník. Výrobek se udržel ve výrobě až do roku 1990, kdy omezení výroby spotřebního zboží vedlo buď k ukončení výroby, nebo převedení forem do jiných menších firem. Souprava se vyráběla v různých barevných variacích." (s. 252)

Dnes tedy představuji kávovou soupravu z Plastimatu v kouřových a kávových odstínech, v původním balení. Zároveň se mi však podařilo získat ještě jednu soupravu v atraktivní bílo-žluto-červené kombinaci, u níž se ukázalo, že pochází z bulharského výrobního podniku ДСПИЕ “Д. Благоев”, pojmenovaného podle Dimitara Blagojeva, předválečného bulharského sociálně demokratického politika.

Protože byla souprava chráněna jako průmyslový vzor č. 8290, lze předpokládat, že Bulhaři odkoupili licenci na jeho výrobu. Jak to však bylo skutečně, zůstává záhadou.


1 komentář:

  1. Úplně to ve mně vzbudilo touhu dát si kávu v letním přírodním prostředí improvizovaných podmínek (hravost, bezstarostnost, kreativní nápady - trochu jako z Neználka, trochu jako z James Bonda).

    OdpovědětVymazat