sobota 15. července 2017

Opičky Jitky Forejtové


Drobné dekorativní figurky opiček navrhovala Jitka Forejtová kolem roku 1965. Prostřednictvím pražského obchodu Nanoantik se mi před časem podařilo získat několik jejích autorských návrhů v patinované sádře a keramice, které byly předlohami pro sériovou výrobu v duchcovské porcelánce. Figurky jsou skutečně komorních rozměrů, největší z nich má na výšku pouhých deset centimetrů.

Máme tedy výjimečnou příležitost porovnat autorské návrhy s výslednými realizacemi v porcelánu. Jako první se představuje pavián pláštíkový. Originál, signovaný JF 65, je z patinované keramické červenice a jeho povrch je pokryt jemnými vrypy pro naznačení srsti a tělesných detailů. Porcelánová reprodukce je o něco menší a má hladký povrch, detaily končetin a obličeje jsou zvýrazněny sytějším barevným odstínem. Je signována razítkem Royal Dux.


Další figurka je z patinované sádry. Je silně stylizovaná, dynamická křivka je tu důležitější než věrné zpodobnění zvířete. Je signována čísly 875 (číslo modelu) a 1/66, což může označovat první kus z většího počtu, nebo spíše dataci návrhu do roku 1966. Zajímavá je tužkou vyznačená linie dělící figurku na dvě poloviny. Buď jí chtěla autorka zdůraznit křivku, nebo naznačila technický spoj dvou samostatně odlévaných částí.


Tvarově nejbližší předchozí figurce je porcelánový kočkodan značený číslem modelu 848. Je však signovaný také tajemnými písmeny začínajícími na KÖNI..., s čímž si vůbec nevím rady. Pokud by byla návrhářkou také Forejtová, o čemž jsem přesvědčen, pak by se snad mohlo jednat o signaturu modeléra, ale kdoví.


Poslední dvojicí je párek gibonů. Menší sádrový nese známky pečlivého ručního dopracování a má závěrečnou jemnou matnou patinu odstínu slonové kosti. Jeho porcelánový ekvivalent je o něco větší, signovaný razítkem Royal Dux a modelovým číslem 878. Bylo nutné jej slepovat ze čtyř samostatně odlévaných částí, což je viditelné pouhým okem v podobě horizontálních spojů. 


4 komentáře:

 1. Dobrý den, jedna podobná opička zrovna na Aukru ... Že by "sestřička"? ... http://aukro.cz/makak-keramika-klenoty-retro-i6892043819.html

  OdpovědětVymazat
 2. A další opička na Aukru ...
  http://aukro.cz/porcelanova-soska-dux-jaroslav-jezek-retro-i6895141989.html

  A medvídek do party? ...
  https://www.sbazar.cz/1881/detail/19538965-nabizim-sosku-medvidka-ditmar-urbach-znaceno

  OdpovědětVymazat
 3. autorkou "kočkodana" je Elly Strobach Köenigová, to je ten podpis na dně figurky, také mám jednu opičku takto signovanou, autorkou ostatních opiček je Opravdu Jitka Forejtová, jde to dobře poznat podle výrazu obličeje, existuje i keramická opice, závěs na zeď, jejíž autorkou je také Forejtová

  OdpovědětVymazat
 4. Tuto makak jsem koupil před rokem.
  https://aukro.cz/pekna-opicka-makak-zavesna-plastika-jitka-forejtova-6936323987

  Proto si s potěšením přečetla text. Je zajímavé, že umělec vytvořil celou řadu tématických figurek a pravděpodobně ne všechny šly do výroby. Na internetu jsem také viděl řadu medvědů a ženských aktů.
  Nejsem Čech a jsem velmi dobře obeznámen s modernistickým užitým uměním. Bohužel jsem nikde neviděl studie, katalogy továren ani životopisy umělců. Je to ostuda. Díky moc za článek.
  serenissimaser@poczta.fm

  OdpovědětVymazat