pondělí 24. ledna 2022

Mísa z Keralitu

Okresní podnik služeb Keralit Litomyšl vyráběl od 50. let 20. století vázy, džbány, závěsné talíře a dekorativní předměty s lidovými motivy. Jejich ručně točená a ručně malovaná keramika se pozná podle typicky hnědočervené barvy střepu po vypálení, která je sama o sobě natolik dekorativní, že se na ni často používala jen průhledná glazura. Lidové, nejčastěji květinové motivy se malovaly na černý podkladový pruh, aby dekor lépe vynikl. 

V 60. letech se kromě této tradiční výroby podnik o třiceti zaměstnancích pustil také do kolekcí stolní keramiky moderních jednoduchých tvarů s minimem dekoru, často černě glazované. Některé z nich jsou docela pozoruhodnou ukázkou bruselského stylu a daly se pořídit v prodejnách umělecké výroby UVA.

Keralit Litomyšl také na EXPO 58 v Bruselu vystavoval, ovšem pouze svou typickou produkci s lidovými motivy.

 

 

2 komentáře:

  1. většinou se dělaly soubory, takže tento dekor se objevuje na vaše míse,a i na váze, popelníku a svícnu, totéž i na zeleném podkladu, docela pěkné a originální....v družstvu v 60. letech navrhovala i Julie Horová, vlastní autorské věci i návrhy pro výrobu, eva ballová

    OdpovědětVymazat
  2. Dobrý den, velmi zajímavé.

    OdpovědětVymazat