čtvrtek 28. října 2010
Letíme vesmírem
Ivan Čajda: Letíme vesmírem, vydaly Mladé letá, Bratislava 1959. Návrh J. Háj, ze slovenštiny přeložila R. Illnerová, ilustroval Vojtěch Kubašta (1914-1992).
pátek 15. října 2010
Světla velkoměsta
...A protože neónů není nikdy dost, představují se zářivá světla polských velkoměst. Ponořte se do kouzelné atmosféry nočních ulic v šedesátých letech. Prohlížejte po setmění, před spaním.
Poznań
Poznań
Poznań
Poznań
Poznań
Poznań
Poznań, ulice Głogowska
Warszawa, Aleje Jerozolimskie
Warszawa, Aleje Jerozolimskie
Rzeszów
Katowice
Katowice, Rynek
Katowice
Katowice
Katowice
Bydgoszcz
Ulice polských měst na dobových pohlednicích, Polsko, 60. - 70. léta
úterý 12. října 2010
Neon z Vratislavi
V polské Vratislavi byl 1. října tohoto roku slavnostně uveden do provozu restaurovaný neon ze šedesátých let.
Neon "Dobrý večer ve Vratislavi" vítal od roku 1962 návštěvníky města přímo naproti hlavnímu nádraží.
Pro záchranu historického neonu vzniklo občanské sdružení, které sehnalo peníze na jeho postupnou opravu a zprovoznění. Náklady se vyšplhaly ke 20 tisícům zlotých (asi 130 tisíc korun). Dnes jej tedy můžeme obdivovat v plné noční kráse.
Zajímavostí je, že architekt Janusz Tarantowicz původně navrhnul čtyřmetrového panáčka s kloboukem a kyticí, který se nacházel přímo na fasádě činžovního domu. Zdravice mu při tom opticky vycházela z úst. V roce 1985 však bylo adaptováno podkroví domu na byty a na místě panáčka měla vzniknout nová velká okna. Podle návrhu výtvarníka Jerzyho Werszlera byl proto vytvořen panáček menší (2,5 metru) a umístěn vedle nápisu na střechu.
pátek 1. října 2010
Život kolem nás
Od roku 1960 vycházela v nakladatelství Československý spisovatel edice Život kolem nás. Publikovali v ní většinou mladí začínající autoři s prózami kratšího rozsahu. Nejčastěji šlo o novely a povídkové soubory. Zvláštností nebyly ani reportáže, filmové předlohy a detektivky.
V této žánrově různorodé edici publikovali kromě průměrných a dnes již zapomenutých autorů i nejvýraznější čeští a slovenští spisovatelé 60. let: Milan Kundera, Josef Škvorecký, Bohumil Hrabal či Dominik Tatarka. O jednotnou grafickou úpravu se u většiny svazků (tedy v letech 1960-1967) staral Zdenek Seydl.
Obálkám Zdenka Seydla vždy dominovala černobílá fotografie doplněná jednou sytou barvou a názvem edice v bílém kruhu. Pozornější si všimnou, že u knihy Josefa Nesvadby chybí v názvu vydavatelství písmeno L. I mistr Seydl se někdy utne...
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)