pondělí 31. srpna 2015

Krystalický dekor


Na přelomu 50. a 60. let se sochař a keramik Otto Eckert (1910-1995) věnoval experimentování s tradiční čínskou dekorační technikou - krystalickými glazurami. Výsledkem byla série tvarově vytříbených porcelánových váz ušlechtilých, subtilních tvarů s orientálním nádechem, které měly velký úspěch nejen mezi českými milovníky porcelánu, ale staly se i dobrým vývozním artiklem. 

Eckertovy vázy byly představeny na XII. Trienále v Miláně (1960) i na Světové výstavě keramiky v Praze (1962), kde tento přední keramik za své návrhy získal zlatou medaili. Od začátku 60. let vázy sériově vyráběla duchcovská porcelánka. V 60. letech používal krystalické glazury také další významný designér porcelánu a Eckertův žák Jindřich Marek (1931).

Dvě vázy na fotografiích jsou však prací třetího významného keramika, který pro Royal Dux pracoval, a jehož okouzlily krystalické glazury. Byl jím Václav Dolejš (1925-2005), další z žáků Otto Eckerta. Vázy byly představeny jako horká novinka v časopise Czechoslovak Glass Review 4/1964.

K prastaré technice se po letech vrátil i současný mladý designér Milan Pekař (1980) ve své sérii krystalických váz z loňského roku.


sobota 22. srpna 2015

Kolotoč smutku


V bělokarpatském Brumově se od roku 1977 nachází pozoruhodná architektonická perlička - smuteční síň od architekta Jaroslava Zbořila (*1927). Má dosti netradiční okrouhlý tvar s pilovitou střechou, nesenou betonovými sloupy. Prostor mezi sloupy zcela vyplňuje tónované sklo, z části neprůhledné, katedrální.

Jednoduchý, a přitom důstojný prostor plní svou funkci už 38 let. V současnosti se upravuje dlažba v jeho okolí. Letos v červnu se zde konalo poslední rozloučení se spisovatelem Ludvíkem Vaculíkem.


středa 5. srpna 2015

Neony v Plzni


Kde jinde začít procházku po plzeňských neonech, než na nádraží. Přímo na budově se zachovaly tři krásné nápisy, u nichž jen pamětník nebo zkušený typograf uhádne, že něco není v pořádku. Důvodem abnormálních rozestupů mezi slovy je fakt, že se před rokem 1989 mezi PLZEŇ a NÁDRAŽÍ muselo vejít celé GOTTWALDOVO.


Nadstandardně obdařené jsou zdejší hotely Continental a Slovan. Každý z nich má nejen obrovské nápisy na střeše, ale i svislé na uliční fasádě a drobnější na vchodem.




Nádherné typo, skutečná lahůdka.






Zřejmě nejznámější plzeňský neon - Dům látek ve Františkánské ulici. Nápis už dávno přišel o neonové trubice, ale skelet přetřený na bílo slouží dál.






Raritka, kterých je kupodivu v Plzni hned několik: Vypínač neonu ve skříňce na fasádě.


Pomalu se přesouváme do devadesátých let - zde neon společenského sálu Alfa v Americké ulici.


A divoká devadesátá ilustrují neony ČECHO BOTA a STRIP BAR PAMELA.


Nejnovější plzeňský neon najdete na výstavě v kreativní zóně DEPO 2015. Je dílem Maxima Velčovského, a jak jistě poznáte, vystihuje esenci letošního Evropského hlavního města kultury.


 A tady ještě pár drobností - nejsou to sice neony v pravém slova smyslu, ale za pozornost rozhodně stojí. Samoobsluha na náměstí Republiky zdařile navazuje na trubicového předchůdce.


Plechový nápis DŮM TECHNIKY naproti Velké synagoze doplňují dva vetřelčí reliéfy.


Kazetový světelný nápis MASO-UZENINY už také ledacos pamatuje.


...A tohle už je taky velká vzácnost.

úterý 4. srpna 2015

Kosmické vozidlo


Dětská hračka Kosmické vozidlo, IGLA n.p., závod 02, Trhové Sviny, rok výroby 1967.

Jedna z nejpovedenějších hraček československé výroby. Fungovala na plochou baterii, spouštěla se zasunutím radarové antény do kokpitu. Hračka byla naprogramována tak, aby se postupně střídaly různé fáze:

"Po chvilce jízdy se vozidlo zastaví, neboť zachytilo signál. Na obrazovce přecházejí barevné světelné signály a vozidlo samo vysílá zvukový signál (ťukání). Po další chvilce ustanou signály, vozidlo se znovu rozjede. Tyto úkony se opakují. Natáčení antény lokátoru je po celou dobu zapnutí hračky. Při narážení na překážku vozidlo samo mění směr jízdy."

"Je to tedy vozidlo budoucnosti, které bude napájeno sluneční energií, což u naší hračky představuje sluneční baterie na zadní části vrchního dílu vozidla. Pro průzkumnou činnost má vozidlo oválný tvar a jeho prolamované boky představují zařízení pro průzkum celého okolního terénu. Kryt kabiny astronautů je snímatelný a též obě figurky, představující astronauty v ochranném oděvu, jsou vyjímatelné. Před astronauty je řídící deska s přístroji a obrazovkou."

Už se nemůžu dočkat, až si seženu plochou baterii a zjistím, zda vozidlo stále funguje.