Buenos Aires je městem kontrastů. Supermoderní čtvrti střídají místa, kde se dávno zastavil čas. Proto je to ideální metropole pro hledání historického grafického designu ve veřejném prostoru.
Skutečným fenoménem jsou tady ručně psané nápisy ve stylu zvaném fileteado (el filete porteño), které zdobí vývěsní štíty, výlohy, nákladní auta i autobusy po celém městě a dočkaly se dokonce ochrany UNESCO jako nehmotné dědictví lidstva. Přestože kořeny tohoto stylu sahají až do Itálie 19. století, může nám občas připomínat i výlohy někdejších československých samoobsluh a obchodů.
Typická je pro něj výrazná barevnost, variabilita typů písma, zvýraznění iluzivní trojrozměrnosti, snaha dekorativním, nejčastěji rostlinným ornamentem zaplnit veškeré volné místo. Výše uvádím alespoň dva příklady staré dobré ruční práce zdejších fileteadores, kteří prý už téměř vyhynuli, ale v současnosti jich opět přibývá spolu s poptávkou po jejich práci. Styl fileteado se už dávno promítnul taky do zdejšího street artu.
Tenhle příspěvek ale má být o neonech a světelných vývěsních štítech, kterých je v Buenos Aires jako máku. Některé čítají bezmála sto let, jiné jsou zánovní, všechny ale prudce stylové.
Začněme od zdejších slavných bares notables, občerstvoven s dlouhou kulturní tradicí, kterých v Buenos Aires napočítáte více než osmdesát. Typicky sídlí na nároží a kombinují styl francouzské kavárny s italským vermut barem, bistrem a cukrárnou. Obvykle mají vývěsní štíty malované, ale najdou se i výjimky, jako je Saint Moritz, který se sice představuje jako confiteria (cukrovinky), ale dostanete v něm snídani, vermut se sifonem, oběd i večeři a čerstvé noviny ke čtení.
Dalším zdejším specifikem jsou místní pizzerie, které na každém rohu připomínají, že největší národnostní menšinou Argentiny bývali už od poloviny 19. století Italové. Právě oni položili základy argentinské kuchyně postavené na sýru, másle a mouce a cukru (plus hovězí a soja). Zdejší pizzerie jsou často podniky s opravdu dlouhou tradicí, a tak není divu, že jejich neony mnohdy pamatují Evitu.
Jiné dávné pizzerie už jsou zapomenuty:
Nezapomeňme na zdejší slavná divadla a kina, opět s tradicí sahající daleko před polovinu 20. století. Kupříkladu neonový nápis divadla Gran Rex slouží nepřetržitě od roku 1937. Svítí zeleně.
K tomu přidávám pár obchodů a sportovních klubů:
No a na závěr pár stylových úlovků ze současnosti. Příště zase napíšu něco o zdejších architektonických perlách z poválečného období.
It's biutiful, isn't it?
Děkuji za zajímavý článek. My byli v BA na Vánoce v roce 2023 a moc se nám tam líbilo. Výzdoba se tehdy soustředila především na mistrovství světa ve fotbale a pro ni jsme si žádných neonů nevšimli. Až mne to teď mrzí, když si prohlížím fotky. Těším se na další článek, protože BA je prostě biutiful.
OdpovědětVymazat